Іноземні інвестиції в Україні. Кінець ХІХ — початок ХХ ст

0
614

Питання інтеграції в Європейське економічне співтовариство

Сьогодні Україна, розглядаючи перспективи економічного розвитку країни, пов’язує їх з питаннями інтеграції в Європейське економічне співтовариство.

Тому вивчення історичного досвіду, який з усією очевидністю дає нам приклади успішного економічного співробітництва різних європейських структур як на загальнодержавному, так і регіональному рівні, є досить актуальним. Прикладом такого співробітництва є Криворізько-Придніпровсько-Донецький підрегіон Великого Півдня України, що став у ХІХ – поч. ХХ ст. центром залучення підприємницького капіталу і досвіду з Англії, Франції, Бельгії, Німеччини, Швейцарії, завдяки яким тут створився унікальний промисловий комплекс (колишня Катеринославська губернія — сучасні Дніпропетровська, Луганська, Донецька, Запорізька області).

Підприємницький капітал приносив із собою з передових капіталістичних країн не тільки техніку і технологію промислового виробництва, але й ділові навички, досвід керівництва великими підприємствами, зв’язки із банківсько-промисловими групами, і, звісно, дух капіталістичного підприємництва, сприяючи, тим самим, індустріалізації України.

Також читайте:  Відень на Дніпрі

Індустріалізація України та роль зовнішніх факторів у цьому

Для України, що перебувала у складі Російської імперії, роль зовнішніх факторів у процесі індустріалізації була найбільш значною. Багатий на природні ресурси край — залізна і марганцева руди, кам’яне вугілля, потребував значних зусиль і коштів для їх промислової розробки. Завдяки закордонним капіталовкладенням остаточно склався Південний промисловий регіон, створилися галузі важкої промисловості, без якої неможливим було подальше індустріальне зростання країни. Промисловий бум пожвавив життя населення краю, створивши робочі місця для десятків тисяч його мешканців.

Соціально-економічні процеси і події, що відбувалися в Україні

Іноземний капітал активно діяв в гірничій, металургійній, машинобудівній, хімічній і будівельній промисловості, у сфері міського транспорту (трамваї) і електрики. Образи нових гігантських металургійних і машинобудівних заводів, рудників, шахт вражали уяву сучасників тих подій — значна кількість розшуканих ілюстрованих матеріалів — фотокартки і портрети закордонних і українських підприємців, керівників і засновників компаній і окремих підприємств, унікальні фотокартки заводів, документальний матеріал, реклама, фото продукції заводів, і звісно, цінні папери з автографами відомих діячів промислового піднесення — Ф.Єнакієва, М.Авдакова, І.Ясюковича, О.Путілова, Ж.Шодуара, Г.Пастера, Рене-Рауля Дюваля, Т.Ломбардо, А.Сольве, Луї Ламберта, Є.Пастера, Л.Рошерана, барона Елі д.Уассель, Г.Гартмана, А.Ротштейна, І.Полякова, М.Верстрата та ще чимало інших. Це реальний і достовірний матеріал про соціально-економічні процеси і події, що відбувалися на Криворіжжі, Придніпров’ї і в Донбасі за часів капіталістичної модернізації (кінець ХІХ – поч. ХХ ст.).

Також читайте:  Iсторiя та традицiї зовнiшньополiтичної служби України

Роль іноземних інвестицій у формуванні майбутнього нашої країни і не тільки

Ці процеси відіграли важливу роль для формування майбутнього не лише України й Росії, а й країн Центрально-Східної Європи, і визначили важливу роль і місце цього регіону в історії України. Географія діяльності іноземних підприємств — найрізноманітніша — це Катеринослав (сучасне Дніпро), Кам’янське, Кривий Ріг, Верхньодніпровськ і Нижньодніпровськ, Луганськ, Маріуполь, Успенськ, Горлівка, Дебальцеве, Торецьк, Ірміно, Краматорськ, Нікополь, Олександрівськ (сучасне Запоріжжя), Донецьк, Єнакієве, Харцизьк, Сартана, чимало підприємств, створених у 1890-ті роки працюють до сьогодні.

Автор В.І. Лазебник, завідуюча відділом наукових досліджень Дніпропетровського національного історичного музею імені Д. Яворницького, м. Дніпро.