Сім природних чудес України. Микола Томенко

Україна — унікальна держава з надзвичайною природою та древньою історією. Чому наші дива цікаві світу — Fashion of Diplomacy розповів Микола Томенко. Він заснував загальнонаціональний проект «Сім чудес України».

1
1230

У нас можна побачити те, про що європейці читали в книжках

Як виникла ідея проекту?

— Хотів показати українцям все унікальне, найвизначніше і найкрасивіше в країні. Зрозумів — більшість громадян не знають, де в нас такі місця. Але й іноземцям мало що відомо про нашу державу. Тому ідея була — максимально відкрити Україну для себе та світу.

У списку чудес невипадкові об’єкти. Як туди потрапляють кращі з кращих?

— Ми беремо об’єкти з кожного регіону. Далі кілька етапів загальнонаціонального голосування. Потім сотня експертів обирає сім чудес. Наші експерти – лідери в різних галузях. Люди, які рухають країну вперед.

Кожний проект стараємося удосконалювати. Зараз відбираємо найвизначніші історичні міста та містечка. Попереду голосування.

Що це вам дає?

— Я й сам вивчаю Україну. Завжди хотів сформувати позитивний імідж держави тут і за кордоном. Що нас сьогодні може показати? Культура, історія, архітектура, природа, цікаві проекти. Нас сприймають як молоду країну. Але це не так. Ми — давня держава. Просто відновлена, бо незалежні повністю стали лише чверть століття. Зараз це треба пояснити Європі. І самим усвідомити.

Також читайте:  Про перші кроки, організацію та утвердження премії «Людина року»

Проект «Сім чудес України» має кілька напрямків. Який найуспішніший?

— Кожен по-своєму вдалий. А як на мене — «Сім природних чудес». Фільми про них використовують у школах. Природа в Україні унікальна. Ми знайшли багато несподіваного. Відкрили родзинки і для іноземців, і для українців.

«Сім історичних чудес» були важливі для деміфологізації. Ми брали такі об’єкти як Херсонес. Він неподалік Севастополя, який чомусь називають «город русских моряков». Але Росія до нього почала щось мати у другій половині 19 століття, а до того це були грецька культура, генуезька. Англійці туди багато вклали. Такі проекти дають можливість руйнувати пропагандистські міфи про історію України. Намагаємося у доступній формі розказати правду.

Які з чудес найбільше захоплюють вас?

— У чому наша унікальність? Маємо все — від пустелі до печер. Хоч зараз можна знімати фільми у каньйонах на Подільських товтрах. Нам вдалося зробити заповідним Бузький Гард. Там розвивається туристична інфраструктура. Звідусіль туди їдуть займатися рафтингом. Відкриттям для мене стали Олешківські піски.

Також читайте:  Українська дипломатія має грати білими у партії проти агресора

Недооціненою вважаю Білгород-Дністровську фортецю. Вона ж Аккерманська. А ще Хотинську. І Качанівський палац. Більше треба говорити про Луцький замок. Він був столицею Європи у свій час. Тому ми не йдемо у Європу, а повертаємося. А ще у нас на півдні у 19 столітті був центр європейської торгівлі.

У ті часи у місто Бердянськ інвестували бельгійці. Схід України — Донецьк — фактично заснували британці. Відомий підприємець Юз із англійського Уельсу видобував там метал. Це вже потім почалася радянська історія. Якби нам вдалося у свій час правильно показати становлення Криму чи Донецька, багато стереотипів були б зняті. Бо зараз виглядає так: там ніхто не жив. Була пустеля. Прийшли росіяни і завирувало життя. Але це не відповідає дійсності.

Також читайте:  «Нам потрібний свій власний, український Ілон Маск», — Ірина Верещук

Де маємо невикористаний потенціал?

— Величезний потенціал — сільський зелений туризм. То ж цікаво пожити у селі в старій хаті, спробувати їжу, побачити культуру і традиції. Це наш етнос.

Чим Україна цікава для європейців? Чому сюди варто їхати?

— Попри тиск і нищення, унікальність держави зберіглася. Це незаймана природа, де можна відчути характер. Це давнє українське село і одна з найрозумніших кухонь світу. У нас є ритуал, магія, філософія у приготуванні їжі. Ніде немає такого. А ще обряди, пісні. У нас зберіглася і стара Європа і древня Україна. Те, про що європейці читали в книжках – у нас можна побачити.

Бесіду вела Аліна АРХИПОВА

Регіонально-ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя»

Сім природних чудес України. Микола Томенко
Одна з найдавніших ділянок суші Євразії. Вона не поринала у морські глибини протягом 60 мільйонів років. Парк займає долину річки Південний Буг у шести районах Миколаївської області. Гранітні скелі місцями сягають 40–50 метрів заввишки.

Національний природний парк «Подільські Товтри»

Сім природних чудес України. Микола Томенко
Розташований на Хмельниччині. Товтри — це залишки узбережних рифів, витягнених паралельно давній береговій лінії. Аналогів у світі немає, але подібні за геологічними структурами скелясті гряди є у Великобританії та США. Скелясті дугоподібні гряди сягають в середньому 400 метрів над рівнем моря. Це найбільший парк в Україні. З 13 липня 2017 року він входить у світову спадщину ЮНЕСКО як один з масивів Букових пралісів Карпат та давніх букових лісів Німеччини.

Дністровський каньйон

Сім природних чудес України. Микола Томенко
Простягся на 250 кілометрів по річці Дністер у Вінницькій, Івано-Франківській, Тернопільській та Хмельницькій областях. На його території близько 100 пам’яток живої та неживої природи світового значення. Тут збереглися унікальні еталони відслонень гірських порід. Це пам’ятки природи, подібних до яких у світі практично немає. У них знаходять давні скам’янілі рештки флори та фауни, яким близько 500 мільйонів років.

Національний біосферний заповідник «Асканія-Нова»

Сім природних чудес України. Микола Томенко
Розташований на Херсонщині. Це єдина в Європі ділянка степу, якого ніколи не торкався плуг. Заповідник заснували у 1898 році. Нині його площа понад 11 054 га. Він найбільший на континенті. Тут мешкають бізони, сайгаки, лані, коні Пржевальського, туркменські кулани, благородні олені, кафрські буйволи. Також є антилопи канна, гну та нільгау, зебри та гаяли.

Мармурова печера

Сім природних чудес України. Микола Томенко
Знаходиться на плато гірського масиву Чатир-Даг. Нині це територія окупованого Криму. За оцінкою відомих спелеологів, вона належить до п’ятірки найкрасивіших обладнаних печер планети. Вхід до неї знаходиться на висоті 920 метрів над рівнем моря. Довжина обладнаних екскурсійних маршрутів складає понад 1,5 км.

Озеро «Світязь»

Сім природних чудес України. Микола Томенко
Найбільше та найглибше озеро природного походження в Україні. Знаходиться у Волинській області. Площа озера становить 2622 га, максимальна глибина — 58,4 метра. Входить до Шацького національного природного парку. Озерна вода має цілющі властивості. Адже у своєму складі вона містить срібло, йод і гліцерин. А шкіра після купань стає відчутно еластичнішою.

Озеро «Синевир»

Сім природних чудес України. Микола Томенко
Є найбільшим і найглибшим високогірним озером України. Розташоване на висоті 989 м над рівнем моря в Закарпатській області. Озеро утворилося у післяльодовиковий період близько 10 тисяч років тому. Народна назва Синевиру — Морське око. Середня площа водного плеса становить 4–5 га, максимальна глибина сягає 19–22 метрів. Тут водиться три види форелі — озерна, райдужна та струмкова.